FELAKET HABERCİSİ
Search

TÜRKİYE'NİN YERLİ OTOMOBİLİ TAM GAZ GİDİYOR


 Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; ''3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini, 2016'da her türlü arazi şartında deneyecekleri, 30-40 araç üretmeyi, 2019 sonuna kadar da Türkiye'de bunun seri üretimini başlatmayı hedeflediklerini, bir aksilik olmazsa, Türkiye'nin istikrar yönünde bir problemi olmazsa, projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız'' dedi. Yerli otomobilin üretimi konusunda; "Babayiğit ortaya çıktıktan sonra nerede üreteceğimize birlikte karar veririz, hatta onun tercihine bırakırız. Sonuçta bir kişi riski üstleniyorsa tercihi ona bırakmak gerek. Ama tüm Ar-Ge'nin Gebze'deki TÜBİTAK tesislerinde başladığını söylemek lazım" dedi. 

Bakan Işık, yerli otomobilin özelliklerini anlattı: 

"Öncelikle bu araçta bir batarya var. Siz akşam aracı evinize çektiğinizde, batarya 5-6 saatte güvenli şekilde doldurur. Büyükşehirlerde 100 km güvenle gidilebilecek bir batarya olacak. Ancak bu şarjda günde 2 liralık şarj maliyeti olacak. Akşam fişi taktınız, sabah baktınız 2 TL. Şehir dışına çıkmanız gerektiğinde menzil uzatıcı bir motor var. Özellikle açıklamak lazım. Bazı elektrikli araçlarda 80-100 KW/S batarya var."

Otomatik pilot özelliği de olacak. Var olan teknolojiler uygulayacağız. Aynı zamanda yeni teknolojileri de uygulayacağız. İddialı bir araç oluşturuyoruz. Büyük bir ekip halinde bu çalışmaları yürütüyorlar. Bir tanesi tam elektrik, bir tanesi hem menzil uzatıcı, bir tanesi Sedan, bir tanesi de Hatchback.

Kaç basıyor kısmı için şunları söyleyebiliriz. Bugün için 160, 2019'da 180 olacak. Farklı modeller için çalışıyoruz. Bunlar 280 olacak. Ne zaman satışa çıkacağıyla ilgili takvimden bahsedeyim; 2016 sonuna kadar 30-40 araçlık bir filo üretmeyi hedefliyoruz."

Yerli otomobilin Cadillac BLS'den çalıntı olduğu söylentilerine Cadillac CEO'su Johan de Nysschen; ''Otomobil üreticilerinin birbirinden esinlenmesi çok doğal. Fakat ben Cadillac CEO'su olarak kopyalama söz konusu değil diye düşünüyorum'' diyerek, bu konuya son noktayı koymuş oldu!nanomag

Türkiye'nin İlk ve Tek Hava Durumu HD Kanalı (2015)


0 WTVHAVA.com Konu: “TÜRKİYE'NİN YERLİ OTOMOBİLİ TAM GAZ GİDİYOR

    Düzgün dil ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.WTVHAVA.com

ULUSLARARASI HAVA RAPORU